Haberler

Hatay Dask

Deprem ülkemizin kaçınılmaz bir gerçeği olmuş durumda. Depremden korunmak için neler yapabiliriz? Deprem sonrasında yapılması gerekenler nedir? Depremden kaynaklı hasarlardan en az zararla nasıl kurtulabiliriz? Gibi birçok soru kafaları karıştırıyor. Öncelikle depremin kaçınılmaz bir doğa olayı olduğunu kabul etmek gerekiyor. Depremin varlığını ne kadar ciddiye alırsak deprem anında o kadar bilinçli hareket edebiliriz.

Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler
Depremin ne zaman gerçekleşeceğini gösteren bir teknoloji henüz geliştirilmedi. Ancak her olaya hazırlıklı olmakta fayda var. Özellikle fay hattı üzerinde yaşayan kişilerin çok daha dikkatli ve hazırlıklı olması gerekiyor.

Deprem durumlarına hazırlıklı olmak için mutlaka bir deprem çantası hazırlamalısınız. Bu deprem çantası ilk 72 saatte, yardım ekipleri ulaşana kadar acil ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Unutmayın, asıl zor olan deprem sonrasıdır.

AFAD, deprem çantanızda bulunması gereken malzemeleri temel olarak şu şekilde belirtmiştir:

Çabuk bozulma riski olmayan, yüksek kalorili gıdalar
Önemli belgelerin fotokopileri (kimlik, ehliyet, tapu, sigorta, ruhsat, zorunlu deprem poliçesi vb.)
Düzenli kullandığınız ilaçlar ve reçeteleri
İklime uygun giysiler
Bol miktarda su
Hijyen için gerekli malzemeler (sabun, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı vb.)
İlk yardım çantası
Uyku tulumu veya battaniye
Pilli radyo
Yedek pil
El feneri
Düdük
Çakı
Depremden önce yapmanız gereken bir diğer önemli husus ise DASK sigortası yaptırmaktır.

DASK Nedir?
DASK Sigortası, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından oluşturulmuş, depremlerde yaşanan hasarların etkilerini önlemek amacı ile geliştirilmiş olan zorunlu deprem sigortasıdır. Bu sigorta bina ve mülkler için zorunludur. Zorunlu deprem sigortası ile deprem sonrasında yaşanan zararlar en aza indirilir.
Hatay deprem bölgesi olması doyayısı ile Dask yaptırmaya daha fazla önem verilmelidir.
DASK Neden Önemlidir?
DASK sigortası zorunlu bir sigorta türü olmakla birlikte prim ödemesi ve şartları oldukça kolaydır. DASK sigortası sayesinde olası bir deprem afetinde oluşan hasarlar sigorta şirketi tarafından karşılanır. DASK sigortası sayesinde toplumun deprem sonucu mağduriyeti en aza indirilir, böylece deprem hasarları ile en kolay şekilde başa çıkılmaya çalışılır. Deprem sigortası sizlere deprem anında ve sonrasında ek güvence sağlar.

DASK Kapsamı Nedir?
DASK sigortası binaları ve binaların bölümlerini kapsar. Sigortadan faydalanmak için binanın yıkılması gerekmemekte, binanın depremden dolayı hasar görmüş olması yeterlidir. Bu hasarın binanın %2’sinden fazlasında oluşmuş olması gerekmektedir, yoksa hasarlar kişinin sorumluluğundadır. Depremden kaynaklı olabilecek tsunami, yangın gibi kazalar da DASK sigortası kapsamındadır.

DAHA FAZLASI

Neden Sağlık Sigortası Yaptırmalıyız?

Sağlığımızın değerini kaybetmeden anlamalıyız, onu korumak ve güvence altına almamız lazım. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda sağlık ile ilgili bir problem yaşadığımızda çok büyük pişmanlıklar duyabiliriz.
DAHA FAZLA

Konut Sigortası İndirimleri Nelerdir?

Konut sigortası yaptırmak, yaşamımızı kötü sürprizler karşısında güvence altına almak iyi hoş ama bir de bu işin bedeli var.
DAHA FAZLA

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası bir diğer deyişle motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası motorlu araçlarınızın sigortalanması anlamına gelir.
DAHA FAZLA

Poliçe Nedir?

Sigortacılık sektörü pek çok farklı ayrıntının bir araya getirilmesi ve bu ayrıntılar üzerinde incelik ile durulması gereken bir alandır.
DAHA FAZLA

İşyeri Sigortası Neleri Kapsar?

İş yeri sigortası; iş yerinizi deprem, sel, terör, hırsızlık, yangın gibi zorlu durumlarda koruma altına alan ve zararlarınızı karşılayan sigorta türüdür.
DAHA FAZLA
Sigorta ile ilgili bir sorunuz mu var? Sorunuzu hemen sorun uzman ekibimizden cevapları alın 0507 218 07 62